Wojciech Paweł Mały, który przyszedł na świat 5 stycznia 1946 roku w Inowrocławiu, był wybitnym polskim elektronikiem oraz uznanym specjalistą w swojej dziedzinie.
Urodził się w Polsce, a przez całe swoje życie znacząco przyczynił się do rozwoju nauk technicznych. Zmarł 20 grudnia 2021 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy.
Wojciech Mały był profesorem na Carnegie-Mellon University w Pittsburghu, na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych, co podkreśla jego międzynarodowy poziom osiągnięć oraz wpływ na rozwój nauki.
Życiorys
Wojciech Mały swoją edukację na poziomie magisterskim zakończył w 1970 roku, uzyskując dyplom na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Po tym, w tym samym roku, zainicjował swoje studia doktorskie w Instytucie Cybernetyki Stosowanej Polskiej Akademii Nauk. Jego praca doktorska, która dotyczyła sterowania procesem dyfuzji domieszek w produkcji układów scalonych, zakończyła się pozytywnie w 1975 roku.
W 1973 roku podjął pracę na etacie asystenta w macierzystym wydziale, wówczas w Instytucie Technologii Elektronowej (dzisiaj znanym jako Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki), gdzie pracował do 1983 roku. Jego kariera nabrała międzynarodowego charakteru, kiedy to w latach 1979-1981 spędził dwa lata akademickie jako visiting assistant professor na Wydziale Electrical Engineering w Carnegie Mellon University w Pittsburghu.
Po powrocie do Polski kontynuował działalność w Instytucie Technologii Elektronowej PW, a od 1981 do 1983 kierował Zespołem Komputerowych Metod Projektowania. W 1983 roku Wojciech Mały zdecydował się na stałe przenieść do Stanów Zjednoczonych i wznowił pracę w Carnegie Mellon University. W 1990 roku objął tam zaszczytne stanowisko profesora, natomiast w Polsce tytuł profesora uzyskał w 1996 roku.
W swojej karierze pełnił różnorodne funkcje doradcze, będąc członkiem naukowego komitetu doradczego firmy Cadence Design Systems. Jego współpraca z przedsiębiorstwami, takimi jak PDF Solutions, General Motors (1983-1985), Fairchild Semiconductor (1985-1987), National Semiconductor (1988-1993), Philips (od 1988) oraz Siemens (od 1992), znacząco wpłynęła na rozwój branży. Wojciech Mały pozostawał również w stałej współpracy z Instytutem Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Jest również członkiem prestiżowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.
Działalność naukowa
Początki kariery Wojciecha Małego związane były z topografią układów scalonych, zagadnieniami ich konstrukcji z perspektywy termicznej oraz metodami badania rozkładu temperatur.
W latach 1976-1977 spędził czas na stażu w Naukowo-Produkcyjnym Centrum Półprzewodników, gdzie jego prace badawcze skupiały się na metodach uwzględniania zakłóceń w procesach produkcyjnych, które miały istotny wpływ na projektowanie układów scalonych o dużej skali integracji. Te tematy były kontynuowane na Carnegie Mellon University.
Wojciech Mały analizował również defekty oraz uszkodzenia strukturalne układów scalonych, badając ich wpływ na topologię i ogólną funkcjonalność tych systemów. Jego zainteresowania obejmowały także unikatową konstrukcję układów scalonych VESTIC. Ponadto, jego badania dotyczyły prądowego testowania układów, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w układach samotestujących oraz technologii CMOS.
Wojciech Mały jest autorem oraz współautorem ponad 200 publikacji, w tym licznych książek. Uczestniczył w pracach komitetów redakcyjnych prestiżowych czasopism naukowych, takich jak „IEEE Transactions of Semiconductor Manufacturing” (1987-1991), „Journal of Electronic Testing. Theory and Application” (1989-1995) oraz „IEEE Transactions on Computer Aided Design”. Publikował także swoje badania w renomowanych czasopismach, w tym „IEEE Design & Test of Computers”, „Electronics Letters” oraz „Proceedings of the IEEE”.
Przypisy
- Gazeta Wyborcza, Nekrologi. [dostęp 09.01.2021 r.]
- a b Wojciech Mały. [dostęp 23.06.2020 r.]
- a b Prof. dr inż. Wojciech Paweł Mały, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.06.2020 r.]
- W.W. Maly W.W., US 2009/0321830 "Integrated Circuit Device, System, And Method Of Fabrication", 2009.
- Wojciech Mały (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 23.06.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Antoni Szymański (nauczyciel) | Marian Biskup | Antoni Bogucki (1923–1991) | Urszula Eckert | Maria Borucka-Arctowa | Andrzej Przybycin | Mariusz Jaskólski (chemik) | Edmund Mikołajczak | Liliana Sikorska | Bronisław Niklewski | Iwona Łakomska | Henryk Fryderyk Hoyer | Mariusz Bratnicki | Waldemar Chorążyczewski | Marcin Znaniecki | Danuta Słomińska-Paprocka | Maciej Mikołajewski | Alicja Szweykowska | Tadeusz Pawlikowski (entomolog) | Tomasz SzczuraszekOceń: Wojciech Mały