Romuald Wódzki


Romuald Marian Wódzki, urodzony 12 czerwca 1947 roku w Inowrocławiu, to wybitny polski chemik, który zdobył uznanie w dziedzinie chemii fizycznej. Jego specjalnością są fizykochemia polimerów oraz procesy membranowe, obszary nauki, w których osiągnął znaczące sukcesy.

Wódzki od lat przyczynia się do rozwoju wiedzy chemicznej, a jego badania mają istotny wpływ na różne gałęzie przemysłu oraz nauki przyjazne środowisku.

Życiorys

Romuald Wódzki rozpoczął swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie ukończył naukę w 1965 roku. Po tym etapie, postanowił rozwijać swoje zainteresowania akademickie, podejmując studia chemiczne, które koncentrowały się na chemii związków koordynacyjnych. Swoją naukę kontynuował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom w 1970 roku.

W kolejnych latach jego kariera naukowa nabierała tempa. W 1975 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Struktura i właściwości transportowe polimerowych membran selektywnych”. Następnie, w 1994 roku, uzyskał habilitację, broniąc rozprawy na temat „Dyfuzyjno-wymienny transport jonów w modelach ścian komórkowych bakterii”. W 2005 roku, Wódzki został uhonorowany tytułem profesora.

Jego wkład w dziedzinę chemii został doceniony poprzez przynależność do Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTCh), którego członkiem jest od 1984 roku.

Odznaczenia

Romuald Wódzki zdobył wiele wyróżnień, które potwierdzają jego znaczący wkład w naukę i badania. Poniżej znajduje się lista jego odznaczeń:

  • Nagroda Sekretariatu Naukowego PAN, przyznana w latach 1980 oraz 1989,
  • Nagroda Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, otrzymana w 1982 roku.

Oceń: Romuald Wódzki

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:23