Wojciech Makowiecki


Wojciech Makowiecki to wybitna postać w świecie sztuki i krytyki artystycznej. Urodził się 11 grudnia 1944 roku w Inowrocławiu.

Jako polski historyk sztuki, jego działalność obejmuje zarówno badania akademickie, jak i szeroką działalność publicystyczną, w której dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rozwoju sztuki oraz jej znaczenia w kulturze.

Życiorys

W latach osiemdziesiątych XX wieku, Wojciech Makowiecki pełnił funkcję kierownika w galerii Aneks, która mieściła się w poznańskim Arsenale. Jego działalność zawodowa obejmowała także kierowanie Galerią Grażyny Kulczyk w Starym Browarze aż do 1997 roku, a następnie od 1997 do 2013 roku zarządzał Galerią Miejską Arsenał.

Oprócz kierowania galeriami, Makowiecki aktywnie brał udział w działalności artystycznej oraz krytycznej. Był także odpowiedzialny za organizację różnych wystaw sztuki w Poznaniu. Przykładem może być wystawa polskiej fotografii intermedialnej, którą zrealizował w 1988 roku wspólnie z Stefanem Wojneckim. Dodatkowo, założył Biennale fotografii w 1999 roku, które stało się istotnym wydarzeniem w kalendarzu artystycznym regionu.

Jest autorem ponad stu publikacji dotyczących sztuki, w tym katalogów wystaw oraz książek, w których pisał o różnych artystach, takich jak Włodzimierz Habel, Lech Morawski czy Fortunata Obrąpalska. Ponadto, współpracował przy tworzeniu książki pt. Szczelbaczechowa, która przedstawia historię poznańskiego środowiska artystycznego z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Nagrody

W 1998 roku Wojciech Makowiecki otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. To wyróżnienie było efektem wielu jego działań artystycznych, które w ostatnich latach przyczyniły się do tego, że Poznań stał się stolicą polskiej fotografii.

Przypisy

  1. Nagroda Artystyczna 1998 - kulturapoznan.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
  2. Marek Zaradniak, Wypusia, Stulek, Smakosz, czyli barwy PRL-u, w: Głos Wielkopolski, 07.10.2016 r., s. 24
  3. a b Poznan.pl, Wojciech Makowiecki

Oceń: Wojciech Makowiecki

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:25