Robert Mariusz Janowski, urodzony 22 marca 1961 roku w Inowrocławiu, to wielozadaniowa postać polskiej sceny artystycznej. Jest nie tylko piosenkarzem, ale także kompozytorem, poetą, aktorem, prezenterem telewizyjnym i radiowym oraz lektorem. Co ciekawe, z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, co dodaje głębi jego osobowości.
W latach 80. Janowski zyskał popularność jako wokalista zespołów nowofalowych, co zainicjowało jego karierę muzyczną. Jednak to jego występy w musicalu Studia Buffo oraz w Metro przyczyniły się do ogólnopolskiego rozgłosu. Jako prowadzący teleturniej muzyczny Jaka to melodia?, emitowany w TVP1 w latach 1997–2018 oraz ponownie od 2024 roku, zdobył serca wielu widzów.
Dzięki swoim osiągnięciom, Janowski został uhonorowany Złotą Telekamerą oraz jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród Wiktorów. Jego różnorodna kariera artystyczna czyni go niezapomnianym w polskim krajobrazie muzycznym.
Życiorys
Rodzina i edukacja
Robert Janowski dorastał razem ze swoją starszą siostrą w jednym z wojskowych osiedli usytuowanych w Sochaczewie. Jego matka, pełniąc rolę reżyserki spektakli teatralnych oraz zajęć poetyckich w lokalnych instytucjach kulturalnych, miała istotny wpływ na jego artystyczny rozwój. Z kolei ojciec Janowskiego był pilotem i majorem w wojskach lotniczych Wojska Polskiego. W chwili, gdy Robert miał jedenaście lat, jego rodzice postanowili zakończyć swoje małżeństwo. Po tym trudnym zdarzeniu, chłopiec pozostał pod opieką matki, tracąc kontakt z ojcem.
Janowski kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, gdzie rozwijał swoje zainteresowania artystyczne, organizując akademie i aptele oraz tworząc kabarety. Jego pasja do pisania przejawiała się w tworzeniu scenariuszy i wierszy. Ponadto uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia na fortepian oraz do szkoły muzycznej II stopnia na fagot.
Po zakończeniu edukacji w zakresie medycyny weterynaryjnej na Wojskowej Akademii Medycznej (WMW) SGGW, przez pewien czas pracował jako lekarz weterynarii w Piasecznie. Dodatkowo uzyskał stopień magistra na kierunkach szybkiej pedagogiki oraz „Coaching i NLP” w Centrum Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Kariera muzyczna
Artystyczna kariera Roberta Janowskiego rozpoczęła się w amatorskich teatrach, w tym w kabarecie przy Ursynowskim Domu Sztuki w Warszawie. W latach osiemdziesiątych stał się członkiem kilku zespołów rockowych, takich jak Sekcja Z. (Sekcja Zwłok), Zoo, Exodus oraz Oddział Zamknięty.
W 1983 roku kompozytor napisał muzykę do rockowego musicalu Jonasza Kofty oraz Bene Rychtera Kompot, w którym przyjął rolę głównego bohatera, Love’a. Przedstawienie miało miejsce w Fabryce Norblina, jednak zostało zdjęte z afisza po zaledwie trzech tygodniach z decyzji Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Od 1991 do 1999 roku Janowski grał jedną z głównych postaci, Jana, w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy Metro, którego sceny odbywały się w Teatrze Buffo w Warszawie. Wziął także udział w widowisku muzycznym Buffo Grosik, której motywem przewodnim była grająca szafa.
W grudniu 1994 roku światło dzienne ujrzał jego debiutancki album studyjny pt. Co mogę dać. Po nim przyszły kolejne wydania, w tym Powietrze (1995) oraz Nieważkość (2001). Robert nagrał także utwór „Lubię ten smutek”, który znalazł się na albumie Tomasza Filipczaka i Piotra Rodowicza pt. Seweryn Krajewski Smooth Jazz, opublikowanym 25 czerwca 2007 roku przez Polskie Radio. W 2008 roku Janowski wziął udział w trasie koncertowej Lato z radiem oraz wydał album kompilacyjny pt. The Best Of. W marcu 2010 roku, za album pt. Song.pl z 2009 roku, Janowski uzyskał certyfikat platynowej płyty. 28 września 2018 roku premierę miała jego płyta pt. Najpiękniejsze melodie śpiewa Robert Janowski, którą promował m.in. w Teatrze Syrena oraz za pomocą kampanii reklamowej organizowanej przez Radio Pogoda. W 2021 roku artysta wystąpił w koncercie „Wielkie kolędowanie z Polsatem”.
Kariera aktorska
Przez trzy lata Janowski pełnił rolę aktora w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, biorąc udział w znanych sztukach, takich jak Hamlet, Upadłe anioły oraz Szósty stopień oddalenia. Jego współprace obejmowały też różne warszawskie teatry, takie jak Rozmaitości, gdzie zagrał w musicalu Bardzo uważaj na…, Rampie, biorąc udział w widowisku Conte, oraz Ateneum, gdzie wystąpił w spektaklu Okudżawa.
Jako aktor filmowy zadebiutował w 1993 roku w filmie Piotra Łazarkiewicza Pora na czarownice. Kolejne występy obejmowały filmy Nocne graffiti (1995) Macieja Dutkiewicza, Ubu Król (2003) Piotra Szulkina, oraz Kto nigdy nie żył… (2006) w reżyserii Andrzeja Seweryna. W latach 1999–2001 Janowski odgrywał postać Mikołaja Mellady w serialu Na dobre i na złe emitowanym na TVP2. W 2012 roku pojawił się w epizodycznej roli urzędnika stanu cywilnego w serialu Nad rozlewiskiem w TVP1.
Kariera w mediach
Telewizja
W 1997 roku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, stając się prezenterem telewizyjnym. Największą popularność zdobył dzięki prowadzeniu teleturnieju Jaka to melodia? w latach 1997–2018. Janowski zdobył w 2000, 2003 i 2008 roku nagrody Telekamery, a w 2009 roku Złotą Telekamerę oraz Wiktora Publiczności w 2009 oraz 2013 roku. Ponadto w 2007 i 2010 roku był nominowany do Wiktora Publiczności (w 2010 zaś także w kategorii Gwiazda piosenki i estrady), a w 2008 roku do Wiktora dla osobowości telewizyjnej. Jako prezenter TVP w 2006 roku współprowadził Festiwal Jedynki w Sopocie oraz telewizyjne koncerty okolicznościowe. W latach 2009–2011 Janowski współprowadził część koncertów podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W 2016 roku brał udział w komisji jurorskiej do krajowych eliminacji 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, pełniąc tę samą rolę w finale eliminacji do 62. Konkursu w 2017 roku. W 2024 roku powrócił do prowadzenia teleturnieju muzycznego Jaka to melodia?. W 2019 roku Janowski prowadził teleturniej Gra muzyka w TV Puls.
W 2008 roku wystąpił w siódmej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym na TVN. W 2018 roku brał udział w kampanii reklamowej środków do protez zębowych Corega. W 2021 roku odniósł sukces, wygrywając w finale 15. edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo emitowanego w Polsacie, a w latach 2022–2024 pełnił rolę jurora w czterech edycjach tego show. Janowski został też trenerem w szóstej edycji The Voice Senior w TVP2, która również miała miejsce w 2024 roku.
Radio
W latach 2006–2010 Janowski prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Następnie, od 2012 do 2018 roku, współpracował z Radiem Złote Przeboje, gdzie prowadził programy, takie jak Muzyka mojego życia, Weekend z gwiazdą oraz Złota dwudziestka Radia Złote Przeboje. W 2018 roku dołączył do Radia Pogoda, gdzie do 25 czerwca 2021 roku prowadził cykl Najpiękniejsze melodie Roberta Janowskiego. W jesieni 2021 roku był gospodarzem konkursu Po jednej nutce w Radiu Pogoda, a w stacji prowadzi także audycję Koncert życzeń.
Kariera pisarska
Robert Janowski jest również autorem trzech książek: „Muzyka mojego życia” (2016), „Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie, w szczerej rozmowie z Marią Szabłowską” (2016) oraz „Wielcy muzycy” (2020). Na swoim koncie ma także wiele tomików poezji i prozy, do których zaliczają się „Lustra” (1993), „Głosy” (1995), „Noce” (2001), „Pragnienia” (2004), „Anioły” (2011; ten tom zawierał również album CD z wierszami i prozą w jego wykonaniu) oraz „Mądrość z natury” (2012).
Wpływ na popkulturę
W 2006 roku Robert Janowski zyskał uznanie, zajmując drugie miejsce w plebiscycie Telewizja Marzeń organizowanym przez „Gazetę Wyborczą”, gdzie rywalizował w kategorii prowadzących teleturnieje. W roku 2008 znalazł się na szóstej pozycji w rankingu najpopularniejszych prezenterów programów rozrywkowych, który został przygotowany na podstawie badań TNS OBOP. Dwa lata później, w 2010 roku, ponownie zachwycił widzów, zdobywając drugie miejsce w kategorii „prezenterzy rozrywki” w badaniach preferencji widzów zleconych przez telewizję UPC, a także ósme miejsce w rankingu najbardziej znanych prezenterów telewizyjnych stworzonym przez Instytut ARC Rynek i Opinia.
W 2011 roku, Robert Janowski zdobył pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej dochodowych celebrytów stacji telewizyjnych, które powstało dzięki danym z przychodów reklamowych opracowanych przez dom mediowy PanMedia Western. Sukces jego kariery nie zakończył się na tym. W 2015 roku, znalazł się na dziewiątej pozycji w zestawieniu Top 10 celebrytów – lokomotyw reklamowych, które przygotował dom mediowy Lowe Media. W 2016 roku, jego popularność wzrosła, co zaowocowało awansem na siódme miejsce w analogicznym rankingu, który został sporządzony przez dom mediowy MullenLowe MediaHub.
Życie prywatne
Robert Janowski, znany polski artysta, jest ojcem trzech dzieci. Z pierwszą żoną, Katarzyną Kalicińską-Goczał, ma syna Makarego, który przyszedł na świat 18 grudnia 1988 roku. W 2004 roku Janowski wstąpił w związek małżeński z Katarzyną Dańską, z którą doczekał się dwóch córek: Anieli (ur. 1998) oraz Toli, która przyszła na świat 9 sierpnia 2000 roku. Niestety, związek ten zakończył się rozwodem w lipcu 2011 roku.
Kolejnym ważnym etapem w życiu piosenkarza było zawarcie ślubu cywilnego z kostiumografką Moniką Głodek, urodzoną w 1974 roku, 14 września 2013 roku. Po unieważnieniu pierwszego małżeństwa, para wzięła ślub kościelny w lipcu 2014 roku. Dodatkowo, we wrześniu 2023 roku, małżonkowie odnowili swoją przysięgę małżeńską, co świadczy o ich silnej więzi.
Jednak życie osobiste artysty nie zawsze było wolne od trudności. Od 2011 roku Janowski borykał się z nękaniem ze strony stalkerki, Moniki J. W 2014 roku została ona skazana na 10 miesięcy więzienia za uporczywe nękanie zarówno Janowskiego, jak i jego żony. W 2017 roku artysta otrzymał informację o jej wyroku, który obejmował 10 miesięcy przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Natomiast w 2023 roku Monika J. została osadzona w jednostce penitencjarnej.
W 2014 roku Robert Janowski postanowił wykorzystać swoją popularność do działania na rzecz młodzieży talentowanej artystycznie, zakładając Fundację „Scena Marzeń”, która jest zorientowana na pomoc młodym artystom w rozwijaniu ich pasji.
Filmografia
Filmy i seriale
Robert Janowski, znany z licznych ról w filmach i serialach, zadebiutował w 1991 roku w produkcji Kiedy ranne wstają zorze, gdzie wcielił się w postać rolnika. Dwa lata później, w 1993 roku, zagrał w Pora na czarownice jako Rokendrol. Jego kariera rozwijała się w szybkim tempie, a w 1996 roku zagrał rolę Koks, dealera narkotyków w filmie Nocne graffiti.
W 1998 roku zadebiutował w filmie Białe i czarne, a w latach 1999-2001 występował jako muzyk Mikołaj Mellado w popularnym serialu Na dobre i na złe. Jego talent można było dostrzec także w produkcjach takich jak Ubu Król z 2003 roku, czy Na Wspólnej, gdzie grał postać Roberta Malczewskiego przez pięć lat, od 2003 do 2008 roku.
Janowski brał również udział w takich projektach jak Serce gór z 2004 roku, gdzie zagrał rycerza Galtora, oraz w Kto nigdy nie żył… z 2005 roku jako piosenkarz Paweł. Jego wystąpienie w Teraz albo nigdy! z 2009 roku, gdzie grał sprzedawcę na targowisku, oraz rola kierownika USC w Nad rozlewiskiem w 2012 roku, potwierdzają jego wszechstronność jako aktora.
Teatr
Kariera teatralna Janowskiego rozpoczęła się w 1982 roku od etiudy szkolnej Katarynka, w której zagrał chłopaka. Od tego momentu jego obecność na scenie stawała się coraz bardziej wyrazista, a w 1986 roku wystąpił w telewizyjnym spektaklu Poezja grozy jako młody poeta. Rok 1991 i sztuka Metro przyniosły mu rolę Jana, a w 1992 roku zagrał Rosenkrantza w Hamlecie.
W kolejnych latach Janowski występował w wielu ważnych przedstawieniach, w tym Upadłe Anioły (1993) w roli Lucyfera, oraz Szósty Stopień Oddalenia (1994) jako Ricky. Jego zdolności aktorskie prowadzili go do telewizyjnych spektakli, takich jak Klimaty w 1995 roku, w którym grał Franciszka, oraz w Kram z piosenkami (1997), gdzie był romantykiem. Janowski zagrał również gitarzystę w Duże i małe w 1998 roku.
Rok 2019 przyniósł mu kolejną etiudę, Love machines, gdzie wystąpił jako biznesmen, a najbliższe plany to rola doktora w Lumbago w 2024 roku.
Publikacje książkowe
Janowski to także autor książek. W 2016 roku wydał swoją pierwszą publikację „Muzyka mojego życia”, która ukazała się dzięki Agorze. Jeszcze w tym samym roku na rynku pojawiła się książka „Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie, w szczerej rozmowie z Marią Szabłowską”, wydana przez Znak Literanova. W 2020 roku ukazał się „Wielcy muzycy”, czwarty tom z serii „Wielcy ludzie”, publikowany przez Wielokropek.
Audycje radiowe
Audycje radiowe, w których uczestniczył Robert Janowski, pokazują jego szeroki wachlarz talentów i osobowości artystycznej. W latach 2006–2010 prowadził program Wasza Muzyka na RMF FM, który cieszył się dużym uznaniem słuchaczy. Następnie, od 2012 do 2018 roku, był gospodarzem trzech popularnych audycji: Muzyka mojego życia, Weekend z gwiazdą oraz Złota dwudziestka w Radiu Złote Przeboje.
Obecnie Robert Janowski prowadzi program Najpiękniejsze melodie Roberta Janowskiego w Radio Pogoda, który od 2018 roku zachwyca melomanów swoimi wyjątkowymi wyborami muzycznymi.
Dyskografia
Robert Janowski to znany polski artysta, który ma na swoim koncie wiele muzycznych projektów. W swojej karierze wydał zarówno albumy studyjne, jak i kompilacyjne, które cieszą się zainteresowaniem wśród słuchaczy.
Albumy studyjne w dorobku artysty prezentują różnorodność stylistyczną i bogactwo brzmień. Stanowią one ważną część jego działalności muzycznej, ukazując ewolucję jego twórczości na przestrzeni lat. W poniższej tabeli można znaleźć szczegółowe informacje o niektórych z tych albumów, w tym daty wydania, wydawców oraz ewentualne notowania na listach przebojów.
Tytuł | Informacje o albumie | Pozycja na liście | Certyfikat | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL | |||||||||||||||||||
Co mogę dać |
| – | |||||||||||||||||
Powietrze |
| – | |||||||||||||||||
Nieważkość |
| – | |||||||||||||||||
Song.pl |
| – |
| ||||||||||||||||
Kolędy |
| – | _ | ||||||||||||||||
Osiemdziesiąte.pl |
| 35 | |||||||||||||||||
Najpiękniejsze melodie |
| 49 | |||||||||||||||||
„–” album nie był notowany. |
Kompilacje to z kolei doskonała okazja, aby zapoznać się z największymi przebojami artysty w jednym miejscu. Są to starannie wyselekcjonowane utwory, które zyskały uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Jedną z takich kompilacji jest „Skrzydła: The Best Of”, której szczegóły prezentujemy poniżej.
Nazwa | Informacje o albumie |
---|---|
Skrzydła: The Best Of |
|
Nagrody i wyróżnienia
W tej sekcji przedstawione są nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Roberta Janowskiego. Poziom artystyczny oraz wkład, jaki wniósł w polską muzykę, został doceniony w wielu prestiżowych konkursach i plebiscytach.
Rok | Kategoria | Tytuł | Nagroda | Ocena | Źródło |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Album roku – piosenka poetycka | Powietrze | Fryderyki 1995 | Nominacja | – |
Przypisy
- Dagmara Pakuła: Robert Janowski o ewentualnym powrocie do TVP: mam co robić. kultura.onet.pl, 04.01.2024 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Wielki powrót Roberta Janowskiego do programu „Jaka to melodia?”. centruminformacji.tvp.pl, 06.08.2024 r. [dostęp 06.08.2024 r.]
- Filip Lato zwycięzcą 20. edycji "Twoja twarz brzmi znajomo". Wybrali go widzowie. wirtualnemedia.pl, 18.05.2024 r. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Michał Kurdupski: „Twoja twarz brzmi znajomo” hitem Polsatu. wirtualnemedia.pl, 21.03.2023 r. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Michał Kurdupski: 1,15 mln widzów „Twoja twarz brzmi znajomo 19” w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 07.11.2023 r. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Pawel Piotrowicz: Robert Janowski: życie lubi zaskakiwać (WYWIAD). kultura.onet.pl, 01.02.2019 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- MK: „Twoja twarz brzmi znajomo” w nowym paśmie zyskała 710 tys. widzów. Robert Janowski zwycięzcą. wirtualnemedia.pl, 16.11.2021 r. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Patryk Pallus: Edyta Górniak, Michał Szpak, Margaret i Natalia Szroeder powalczą o Eurowizję 2016. wirtualnemedia.pl, 17.02.2016 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
- Alka: Robert Janowski w "Życiu nad rozlewiskiem". kultura.onet.pl, 27.07.2012 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Robert Janowski i Monika Głodek już po ślubie. plejada.pl, 15.09.2013 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Robert Janowski wziął ślub kościelny z Moniką Głodek!. plejada.pl, 08.07.2014 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- TeleKamery 2003 rozdane. wirtualnemedia.pl, 21.01.2003 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
- Michał Kurdupski: 385 tys. widzów ogląda nowy program „Gra Muzyka” w TV Puls. wirtualnemedia.pl, 25.09.2019 r. [dostęp 02.08.2024 r.]
- TD: Robert Janowski: przyszedł czas na podsumowanie. kultura.onet.pl, 03.10.2008 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- lk: Ruszyło Mistrzowskie Lato z radiem 2008. wirtualnemedia.pl, 23.06.2008 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
- Krzysztof Szwałek: Gram w drugiej lidze. kultura.onet.pl, 26.05.2004 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Krzysztof Lisowski: Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy. wirtualnemedia.pl, 24.05.2011 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
- llb: Boże Narodzenie w Telewizji Polskiej: filmy, świąteczne koncerty i rozrywka. wirtualnemedia.pl, 09.12.2013 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
- Piotr Partyka: Wojewódzki lepszy od Ibisza. plejada.pl, 05.02.2010 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Patrycja P.: Robert Janowski pokazał 17-letnią córkę. Podobna do znanego ojca?, „teleshow.wp.pl”, 11.08.2017 r. [dostęp 24.08.2017 r.]
- Krzysztof Lisowski: Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy. wirtualnemedia.pl, 24.05.2011 r. [dostęp 31.07.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zenon Kosidowski | Kazimierz Borucki | Lucjan Woźniak | Zbigniew Droszcz | Maria Janowska-Kopczyńska | Wojciech Makowiecki | Zdzisław Hoffman | Janusz Kubicki (aktor) | Barbara Piwarska | Piotr Zander | Tomasz Ziętek | Jarek Wist | Anna Pietrzak (piosenkarka) | Zbigniew Sałaj | Emilia Nazaruk | Jan Piechocki | Krzysztof Kozak | Grzegorz Kalinowski (pisarz) | Wiesław Rogowski | Jerzy Wróblewski (rysownik)Oceń: Robert Janowski