Włodzimierz Radajewski


Włodzimierz Radajewski, znany również pod pseudonimami „Rataj” oraz „Cygan”, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii Polski. Urodził się 4 sierpnia 1924 roku w Inowrocławiu, gdzie spędził wczesne lata swojego życia.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 7 września 1944 roku w Warszawie. W trakcie II wojny światowej, Włodzimierz Radajewski pełnił rolę plutonowego podchorążego, biorąc aktywny udział w jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego okresu - powstaniu warszawskim.

Jako dowódca 1. plutonu w kompanii „Koszta”, Radajewski wykazał się niezwykłą odwagą oraz poświęceniem, co czyni go ważną postacią w historii walki o wolność Polski.

Życiorys

Włodzimierz Radajewski urodził się jako syn Stefana i Cecylii z domu Płócieniak. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał do gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, które ukończył w 1939 roku, kończąc właśnie III klasę gimnazjalną. Po wybuchu wojny, w grudniu 1939 roku, został wysiedlony z Poznania, a jego rodzina znalazła schronienie u brata ojca w jego majątku na obrzeżach Stęszewa.

W drugiej połowie 1941 roku Włodzimierz oraz jego rodzina dotarli do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę w ramach tajnych kompletów. W tym samym czasie Radajewski zaangażował się także w działalność konspiracyjną. W 1943 roku zdał maturę, a następnie rozpoczął studia na tajnej Politechnice Warszawskiej.

Na początku swojej konspiracyjnej drogi został żołnierzem batalionu kadeckiego „Kosynierów”, w którym przez pewien czas dowodził plutonem w II kompanii. Uczestniczył w wielu akcjach mających na celu zdobycie broni. Po nieudanej operacji zdobycia uzbrojenia pod koniec lutego 1943 roku, postanowił zmienić swoje nazwisko na „Włodzimierz Wisłocki”. Następnie został przyjęty na Kurs Szkoły Podchorążych Piechoty Obszaru Warszawskiego „Ojców”-„Szkoła”, który ukończył zdobywając stopień plutonowego podchorążego.

W sierpniu 1943 roku, po rozwiązaniu batalionu wskutek aresztowań i strat, dołączył do nowej jednostki, gdzie stał się członkiem Kompanii Ochrony Sztabu Obszaru Warszawskiego AK „Koszta”. W ramach tej kompanii uczestniczył w patrolach dywersyjnych działających w Oddziale Dywersji Bojowej DB „3” Śródmieście Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, który był dowodzony przez pchor. Jana Gąssowskiego „Kulesza”.

Jednym z kluczowych momentów w jego działalności była operacja z 13 czerwca 1944 roku, podczas której, przy ul. Żurawiej 1, wspólnie z pchor. Gąssowskim, przeprowadził skuteczny zamach na niemieckich zbrodniarzy wojennych, podoficerów Sicherheitspolizei, Wilhelma Leitgebera oraz Rudolfa Peschla. Podczas powstania warszawskiego Radajewski objął dowództwo 1 plutonu w kompanii „Koszta”.

Jego oddział, stacjonujący na ul. Rymarskiej 6, rozpoczął działania 1 sierpnia o godz. 16:20, co doprowadziło do walki z niemieckimi jednostkami w rejonie ul. Senatorskiej. Po dramatycznym przebiciu się przez Ogród Saski w nocy z 1 na 2 sierpnia, połączył się z jednostką w rejonie ul. Moniuszki.

Z dumą uczestniczył w zauważalnym boju o zajęcie PAST-y przy ul. Zielnej 37/39. Został nawet wyróżniony w specjalnym rozkazie dowódcy obwodu Śródmieście, płk Franciszka Pfeiffera „Radwan”, za swoje zasługi w tej operacji. W dniu 24 sierpnia brał udział w walkach o Komendę Policji. Po upadku Powiśla, nastąpił czas obrony Nowego Światu, gdzie w dniu 7 września zginął w walce, na linii Nowego Światu, pomiędzy Świętokrzyską a Warecką.

Niestety, niosąc pomoc Włodzimierzowi, zginęła również Danuta Staszewska „Marta”, co było tragedią nie tylko dla jego bliskich, ale i dla wszystkich, którzy walczyli w obronie wolności w tamtych burzliwych czasach.

Przypisy

  1. Obwodowe Oddziały Dywersji Bojowej Okręgu Warszawa. Dokumenty warszawskiego Kedywu z lat 1943–1945. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, s. 55.
  2. Włodzimierz Radajewski. Biogram na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. www.1944.pl. [dostęp 12.10.2011 r.]
  3. a b Włodzimierz Radajewski. Biogram na stronie Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręg Wielkopolska. akwielkopolska.pl. [dostęp 12.10.2011 r.]
  4. Jan Gozdawa-Gołębiowski. Kompania sztabowa Obszaru Warszawskiego AK „Koszta”. „Rocznik Warszawski”. XX, s. 117, 1988.
  5. Jan Gozdawa-Gołębiowski. Kompania sztabowa Obszaru Warszawskiego AK „Koszta”. „Rocznik Warszawski”. XX, s. 120, 1988.
  6. Jan Gozdawa-Gołębiowski. Kompania sztabowa Obszaru Warszawskiego AK „Koszta”. „Rocznik Warszawski”. XX, s. 142, 1988.
  7. Robert Bielecki: W zasięgu PAST-y. Warszawa: Czytelnik, 1994, s. 245.
  8. Andrzej Dławichowski (opr.): 135 Pluton AK VII Zgrupowania „Ruczaj i jego kadeckie korzenie. Warszawa: Wydawnictwo Doroty Karaszewskiej, 1994, s. 56.
  9. Andrzej Dławichowski (opr.): 135 Pluton AK VII Zgrupowania „Ruczaj i jego kadeckie korzenie. Warszawa: Wydawnictwo Doroty Karaszewskiej, 1994, s. 58.
  10. Andrzej Dławichowski (opr.): 135 Pluton AK VII Zgrupowania „Ruczaj i jego kadeckie korzenie. Warszawa: Wydawnictwo Doroty Karaszewskiej, 1994, s. 86.
  11. Andrzej Dławichowski (opr.): 135 Pluton AK VII Zgrupowania „Ruczaj i jego kadeckie korzenie. Warszawa: Wydawnictwo Doroty Karaszewskiej, 1994, s. 87.

Oceń: Włodzimierz Radajewski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:18