Kościół św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu


Kościół św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu to niezwykła świątynia, która pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego, będącego częścią parafii pod tym samym wezwaniem. Znajduje się on na terenie inowrocławskiego osiedla Rąbin, stanowiącego ważny element tego regionu.

W dniu 2 czerwca 1995 roku, arcybiskup Henryk Muszyński dokonał poświęcenia oraz wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty nowo budowanego kościoła. Uroczysta konsekracja odbyła się 21 czerwca 2003 roku, pod przewodnictwem abpa Muszyńskiego oraz koadiutora z Kazachstanu, ks. abpa Tomasza Pety, w towarzystwie biskupa Wojciecha Polaka z Gniezna.

Architektura świątyni, zaprojektowana przez Michała Holkę, wyróżnia się nowoczesnym stylem z odniesieniami do historycznych tradycji. Jej bryła nawiązuje do kujawskiej architektury sakralnej, w szczególności wzorując się na zabytkowych budowlach w Trzemesznie, Moglinie i Strzelnie. Zachwyca ona silnie wydobytymi elementami neoromańskimi, takimi jak empory, kolumny, a także charakterystyczne ceglane wykończenia oraz okna szczelinowe.

W ołtarzu głównym znajduje się monumentalny, ponad 3-metrowy Krucyfiks z brązu, stworzony przez bydgoskiego rzeźbiarza Michała Kubiaka. Dzieło to dopełnione jest płaskorzeźbą przedstawiającą św. Jadwigę Andegaweńską, co wzbogaca duchową atmosferę tego miejsca. W 2006 roku biskup Wojciech Polak poświęcił nową Drogę Krzyżową, której stacje zostały namalowane przez utalentowanego artystę Romana Kaczmarka.

W dniu 8 listopada 2008 roku, kościół gościł wyjątkową Mszę św., celebrowaną pod przewodnictwem ks. abpa Henryka Muszyńskiego z okazji ustanowienia św. Królowej Jadwigi Patronką Inowrocławia. To wydarzenie podkreśla znaczenie tej świątyni dla lokalnej społeczności oraz jej duchową rolę w regionie.

Przypisy

  1. INOWROCŁAW par. pw. św. Jadwigi Królowej • Archidiecezja Gnieźnieńska [online], archidiecezja.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
  2. Krucyfiks [online], Michał Kubiak Rzeźbiarz [dostęp 01.02.2023 r.]
  3. Tu spotyka się niebo z ziemią... [online], Przewodnik Katolicki [dostęp 01.02.2023 r.]
  4. Historia parafii – Parafia Świętej Królowej Jadwigi w Inowrocławiu [online] [dostęp 01.02.2023 r.]
  5. Inowrocław par. pw. św. Jadwigi Królowej. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 07.06.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:21