Ciech Soda Polska S.A. jest dynamicznie rozwijającą się spółką akcyjną, która działa w obszarze przemysłu chemicznego. W jej skład wchodzą dwa kluczowe zakłady produkcyjne. Pierwszym z nich jest Zakład Sodowy w Mątwach (Inowrocław), którego historia sięga aż 1882 roku, kiedy to powstała Chemische Fabrik Montwy, Robert Suermondt & Co. Drugim zakładem jest Zakład Sodowy w Janikowie, który został uruchomiony w 1957 roku.
Zakłady te zajmują się produkcją różnorodnych produktów, w tym:
- soda kalcynowana ciężka,
- soda kalcynowana lekka,
- sól warzona,
- soda oczyszczona,
- produkty sodopochodne,
- masy chłonne.
Zaangażowanie w jakość i innowacyjność produktów sprawia, że Ciech Soda Polska odgrywa istotną rolę na rynku, dostarczając surowce wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.
Charakterystyka
Struktura i powiązania korporacyjne
Spółka Ciech Soda Polska, która powstała w 2007 roku, zarejestrowała się jako rezultat fuzji Janikowskich Zakładów Sodowych (dysponujących 46,49% udziałów) oraz Inowrocławskich Zakładów Chemicznych Soda Mątwy (posiadających 53,51% udziałów), obie jednostki są częścią Grupy Chemicznej Ciech.
Organizacja firmy opiera się na kilku kluczowych jednostkach:
- Zakład Produkcyjny Soda Mątwy – obejmuje zespoły Dyspozytorów i Technologów, a także Oddział Sody, Produktów Sodopodobnych, Wyrobów Gotowych, Utylizacji i Rozwoju,
- Zakład Produkcyjny Janikosoda – funkcjonują w nim zespoły Dyspozytorów i Technologów, a także Oddziały Sody, Soli, Wyrobów Gotowych i Utylizacji,
- Zakład Energetyczny.
Produkty
Firma Ciech Soda Polska S.A. zaspokaja aż 98% polskiego zapotrzebowania na sodę kalcynowaną, z czego znacząca część produkcji jest przeznaczona na eksport. Dodatkowo, spółka jest właścicielem znanej marki konsumenckiej: Sól Kujawska.
Zakłady ulokowane w Inowrocławiu-Mątwach oraz Janikowie wytwarzają różnorodne produkty takie jak sodę kalcynowaną (zarówno lekką, jak i ciężką), sodę oczyszczoną, chlorek wapnia, kredę strącaną, a także innowacyjne produkty jak żele krzemionkowe, zeolity, sita molekularne, hopkalit, osuszacz cynkowo-wapniowy oraz kredę nawozową.
Dodatkowo, zakłady w Janikowie są największym producentem soli warzonej w Polsce, produkują także kredę kosmetyczną, ditlenek węgla, peklosól, sól medyczną oraz wapno nawozowe. Główne rynki zbytu dla sody obejmują koncerny szklarskie, huty szkła, producentów detergentów, a także przemysł chemiczny, metalurgiczny, spożywczy, paszowy i farmaceutyczny.
Zatrudnienie
W roku 2005, Ciech Soda Polska S.A. zatrudniała w swoich zakładach w Inowrocławiu-Mątwach ponad 600 osób, a w Janikowie około 690 pracowników. W roku 2017 liczba zatrudnionych pracowników przekroczyła 1000 osób.
Ochrona środowiska
Zakłady Ciech Soda Polska przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań. Inwestycje w obszarze ochrony środowiska w Mątwach obejmowały między innymi instalację odwadniania szlamów poprodukcyjnych, które wykorzystywane są do produkcji nawozu wapniowego, jak również instalację odsiarczania spalin oraz barierowe drenaże na składowiskach odpadów, które mają chronić grunty przed podtapianiem i zasoleniem oraz uszczelnienia stawów odpadowych.
W Janikowie w roku 1999 została uruchomiona instalacja zamkniętego obiegu wody. To przyniosło znaczące korzyści, zmniejszając pobór wód powierzchniowych do potrzeb chłodniczych o 86% oraz zredukowało do minimum zrzut wód pochłodniczych do jeziora Pakoskiego. Dzięki licznym zabiegom, udało się zredukować emisję pyłów oraz gazów (dwutlenek azotu, tlenek węgla) do atmosfery, a około 90% odpadów zostało wykorzystane w celach gospodarczych (do produkcji cementu i nawozu wapniowego), co pozwoliło na rekultywację wyeksploatowanych stawów odpadowych.
Historia
Inowrocławskie Zakłady Chemiczne „Soda-Mątwy”
W historii przemysłu chemicznego w Polsce istotne miejsce zajmują Inowrocławskie Zakłady Chemiczne „Soda-Mątwy” S.A., które charakteryzują się niezwykle bogatą tradycją i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Janikowskie Zakłady Sodowe „Janikosoda”
Warto również wspomnieć o Janikowskich Zakładach Sodowych „Janikosoda”, które wniosły znaczący wkład w rozwój branży. Ich działalność z zaawansowanymi technologiami chemicznymi zyskała uznanie na rynku krajowym i europejskim.
Ciech Soda Polska S.A.
28 sierpnia 1996 roku miała miejsce kluczowa zmiana w polskim przemyśle sodowym. Wówczas to Ciech S.A. przejął większościowy pakiet akcji Inowrocławskich Zakładów Chemicznych „Soda-Mątwy” oraz Janikowskich Zakładów Sodowych „Janikosoda”. Celem tej transakcji było stworzenie silnego holdingu w branży sodowej.
W ramach umowy prywatyzacyjnej Ciech S.A. zobowiązał się do zainwestowania w zakład Soda-Mątwy kwoty 128 milionów USD na przestrzeni dziesięciu lat, przy czym połowę tej sumy zaplanowano na pierwsze trzy lata. Środki te były przeznaczone na poprawę jakości produkcji, modernizację maszyn oraz minimalizację wpływu na środowisko naturalne.
W wyniku dokonanych inwestycji, zdolności produkcyjne obu zakładów zwiększyły się o 20%. W 2000 roku, w Janikowie przeprowadzono podwojenie zdolności produkcyjnych instalacji sody ciężkiej oraz uruchomienie nowej instalacji do produkcji surowego dwutlenku węgla. W tym czasie również dokonano reorganizacji, wydzielając pomocnicze spółki takie jak Transoda Sp. z o.o. odpowiedzialna za transport kolejowy, Elektrociepłownie Kujawskie Sp. z o.o. zajmującą się energetyką oraz Rembis Sp. z o.o. w Janikowie, świadczącą serwis.
Rok 2007 był przełomowy, ponieważ oba zakłady sodowe z Inowrocławia-Mątwy i Janikowa połączono, tworząc jedną firmę: Ciech Soda Polska S.A. W tym samym roku zakończono również budowę nowej instalacji sody kalcynowanej ciężkiej monohydratowej w Inowrocławiu-Mątwach, na co przeznaczono 55 milionów złotych.
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu | Huta Szkła Gospodarczego „Irena”Oceń: Ciech Soda Polska