UWAGA! Dołącz do nowej grupy Inowrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Władysław Przybysz


Władysław Przybysz to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego futbolu. Urodził się 26 maja 1900 roku w Inowrocławiu, a zmarł 31 grudnia 1976 roku w Bydgoszczy. Był utalentowanym piłkarzem, który pełnił rolę napastnika w trakcie swojej sportowej kariery.

Władysław Przybysz z pewnością zasługuje na szczególne uznanie, gdyż jego osiągnięcia w świecie piłki nożnej pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń sportowców.

Życiorys

Władysław Przybysz, znany ze swojej kariery w futbolu, to były zawodnik Warty Poznań (w latach wcześniejszych funkcjonującej jako KS Normania), który w 1929 roku zdobył tytuł mistrza Polski. W tym samym roku był wicekrólem strzelców, notując 24 gole, co pozwoliło mu stać się jedną z kluczowych postaci na ligowych boiskach. Wraz z Wawrzyńcem Stalińskim stanowili niezapomnianą parę napastników, tworząc dynamiczny duet na murawie.

Chociaż Przybysz rozegrał tylko jeden oficjalny mecz w reprezentacji Polski, która miała miejsce 1 lipca 1928 roku ze Szwecją, wynikającego z jego występu w tym spotkaniu (Polska wygrała 2:1), to jednak ma na swoim koncie także inne znaczące osiągnięcia. Dodatkowo, w 1925 roku wziął udział w meczu z Czechosłowacją, który uznawany jest za nieoficjalne spotkanie narodowej kadry.

W meczu otwarcia sezonu 1929 Przybysz zaprezentował się w doskonałej formie, zdobywając cztery bramki w zaciętym starciu z Klubem Turystów Łódź, które zakończyło się wynikiem 7:1 dla Warty. W czerwcu tego samego roku, w trzech kolejnych spotkaniach ligowych, jego zespołowa gra owocowała w 7 zdobytych goli – w tym dwie bramki w meczu przeciwko Polonii Warszawa, trzy w rywalizacji z Wisłą Kraków oraz dwie w starciu z ŁKS-em.

Na początku lat 30. Przybysz opuścił Wartę, przenosząc się do Bydgoszczy, gdzie objął posadę pierwszego trenera drużyny BKS Polonii Bydgoszcz. W tym okresie pracował także jako agent ubezpieczeniowy. Został zatrudniony w Bydgoszczy dzięki staraniom prezesa BKS Polonia, Stanisława Wody, w celu wzmocnienia zespołu na drodze do awansu do I Ligi. Równocześnie pełnił również rolę działacza w Okręgowym Związku Piłki Nożnej, odpowiedzialnego za kwestie sędziowskie.

W czasie drugiej wojny światowej Przybysz, mimo gróźb, odmówił złożenia podpisu na volksliście i nie zgodził się na pracę trenerską z młodzieżą niemiecką. Z narażeniem życia prowadził w bydgoskim lasku gdańskim „tajne zajęcia z piłki nożnej dla młodzieży polskiej”. Po zakończeniu działań wojennych przez krótki czas był opiekunem drużyny biało-czerwonych. Przybysz pozostaje jedynym sędzią z Bydgoszczy, który uzyskał status sędziego międzynarodowego i był głównym arbitrem finału Pucharu Polski w 1951 roku, kiedy to Ruch Chorzów zmierzył się z Wisłą Kraków, kończąc mecz wynikiem 2:0.

Zmarł 31 grudnia 1976 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu przy Parafii Rzymskokatolickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy.

Odznaczenia i wyróżnienia

Ordery i odznaczenia

W roku 1968 Władysław Przybysz został uhonorowany Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, co stanowi dowód uznania jego wkładu w rozwój kultury fizycznej w Polsce.

Mecze w reprezentacji „A”

Lp.DataMiejsceGospodarzRywalGośćWynikBramkiUwagi
11 lipca 1928KatowicePolskaSzwecja2:1Mecz towarzyski

Przypisy

  1. Piłka Nożna. „Warciarz: organ Klubu Sportowego "Warta" T. z. w Poznaniu”. Nr 6, s. 3, 01.07.1929 r.
  2. Piłka Nożna. „Warciarz: organ Klubu Sportowego "Warta" T. z. w Poznaniu”. Nr 3, s. 3, 01.04.1929 r.
  3. kadra.pl
  4. rsssf.com

Oceń: Władysław Przybysz

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:14