Leopold Levy


Leopold Levy, urodzony 27 sierpnia 1870 roku w Inowrocławiu, był postacią znaczącą w polskim życiu publicznym. Jego życie zakończyło się tragicznie 15 września 1939 roku, kiedy to zmarł również w swoim rodzinnym mieście.

Był wybitnym politykiem oraz aktywnym działaczem samorządowym, a także odnosił sukcesy jako przedsiębiorca i prawnik pochodzenia żydowskiego. Jego wkład w życie społeczne i polityczne regionu na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców.

Życiorys

Leopold Levy przyszedł na świat jako syn Juliusa Levy’ego oraz Ewy Rebeki Tykociner. Jego edukacja zakończyła się uzyskaniem tytułu doktora w zakresie prawa. Po śmierci ojca w 1902 roku, przejął rodzinne interesy, obejmujące kamieniołomy oraz fabrykę wapna. Wśród jego aktywów znajdowały się także udziały w Cukrowni Kruszwica SA, a także w licznych gorzelniach oraz kilku bankach. Levy zasiadał w zarządzie tych instytucji, co potwierdza jego wpływ w regionie.

W latach 1911–1918 pełnił rolę posła do Pruskiej Izby Deputowanych, reprezentując Partię Narodowo-Liberalną w okręgu Inowrocław-Strzelno. W trakcie I wojny światowej służył w armii Cesarstwa Niemieckiego, osiągając stopień majora. Jego zaangażowanie polityczne było nieocenione; zasiadał w Radzie Miejskiej Inowrocławia aż do 1925 roku, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego przez pewien okres.

Levy był również członkiem Rady Powiatu Inowrocław oraz Rady Prowincjonalnej Poznania, znanej jako Posensers Provinziallandtag. Ponadto, jego działalność obejmowała Bydgoską Izbę Handlową, której był aktywnym członkiem. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności był niezwykle istotny; należał do wielu niemieckich organizacji zawodowych, kulturalnych oraz gospodarczych, a także angażował się w działalność masonerii.

Niestety, w tragicznych okolicznościach, Levy został zastrzelony przez Niemców we wrześniu 1939 roku, prawdopodobnie w okolicy ul. Solankowej w Inowrocławiu, niedaleko synagogi. Został pochowany na cmentarzu Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, gdzie spoczywa jego pamięć.

Przypisy

  1. Levy Leopold | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 28.03.2020 r.]
  2. Levy Leopold, Levy Juliusz [online], kujawy-zachodnie [dostęp 28.03.2020 r.]
  3. Rocznik polskiego przemysłu i handlu, Warszawa 1938, nr 6155.
  4. Spis cukrowni Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1926, s. 36, 37.

Oceń: Leopold Levy

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:22