Jarosław Brejza


Jarosław Brejza, urodzony 24 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu, to postać stalowa wśród polskich działaczy opozycyjnych, aktywnie uczestniczący w wydarzeniach lat PRL. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 4 sierpnia 1982 roku, również w Inowrocławiu.

Jarosław był nie tylko aktywistą, ale także częścią rodziny, w której również zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne miało swoje korzenie. Jego brat, Ryszard Brejza, także odegrał istotną rolę w historii regionu. Ponadto, Jarosław był stryjem Krzysztofa Brejzy, co podkreśla znaczenie rodziny Brejzów w kontekście walki o wolność i demokrację w Polsce.

Życiorys

Jarosław Brejza, osoba o bogatej historii zaangażowania społecznego, kształcił się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu. W 1980 roku wziął aktywny udział w strajku, który miał miejsce w Hucie Szkła „Irena” w Inowrocławiu, a w tym samym roku przyłączył się do ruchu „Solidarność”. Jego aktywność szybko zaowocowała, gdy w 1981 roku stanął na czele Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Młodzieży Szkolnej „Solidarność”. Ta organizacja była ściśle związana z regionalną strukturą NSZZ „S”. W tym czasie organizował spotkania młodzieży, które m.in. obejmowały spotkania z kombatantami Armii Krajowej.

Brejza był również uczestnikiem strajków okupacyjnych oraz marszów, które dążyły do uwolnienia więźniów politycznych. Jego zaangażowanie przejawiało się także w strajku okupacyjnym, który odbył się w siedzibie miejskiego komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz w redakcji „Gazety Pomorskiej” w Inowrocławiu. Wziął udział w zjeździe opozycyjnych organizacji młodzieżowych w Gdańsku, co przyczyniło się do utworzenia Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, zaczynał działać w tajnych strukturach „Solidarności”. W jego obowiązkach znajdował się kolportaż nielegalnych wydawnictw oraz pełnienie roli łącznika pomiędzy działaczami podziemia w różnych miastach. Dodatkowo, był twórcą wielu symboli „Solidarności”, które zdobiły budynki w Inowrocławiu. Niestety, wielokrotnie stawał się celem działań Milicji Obywatelskiej oraz Służby Bezpieczeństwa, które go zatrzymywały.

W jednym z takich aresztów, został zatrzymany za udział w demonstracji obchodzącej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także za posiadanie flagi Polski z symbolami NSZZ „S”. Po brutalnych przesłuchaniach w Komendzie MO, podjął pierwszą próbę samobójczą. Jego tragiczna historia zakończyła się 4 sierpnia 1982 roku, gdy popełnił samobójstwo.

Odznaczenia i upamiętnienie

W roku 2022 prezydent Andrzej Duda uhonorował Jarosława Brejzę pośmiertnie, przyznając mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. To wyjątkowe odznaczenie stanowi wyraz uznania dla jego dokonania i działalności.

W tym samym roku, na pamiątkę jego zasług, Jarosław Brejza został także patronem skweru, który znajduje się na rogu alei Niepodległości oraz ulicy prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. To miejsce staje się nie tylko przestrzenią odpoczynku, ale również symbolem pamięci o jego osobie i wkładzie w lokalną społeczność.

Przypisy

  1. Skwer im. Jarosława Brejzy. solidarnosc.org.pl, 06.09.2022 r. [dostęp 01.12.2022 r.]
  2. Jacek Glugla: Ostatnie słowa Jarka Brejzy do bliskich. Po latach jego matka pokazuje pożegnalny list. wyborcza.pl, 13.12.2021 r. [dostęp 14.12.2021 r.]
  3. M.P. z 2022 r. poz. 652.

Oceń: Jarosław Brejza

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:23