Urszula Guźlecka-Rogozińska, urodzona 17 stycznia 1954 roku w Inowrocławiu, to znana postać w polskim świecie mediów. Jako dziennikarka i redaktorka w Telewizji Polskiej w Bydgoszczy, prowadziła przez wiele lat program informacyjny „Zbliżenia”, gdzie stworzyła setki reportaży oraz programów, koncentrując się głównie na tematyce kulturalnej. Jej prace były emitowane zarówno w lokalnych, jak i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.
Urszula Guźlecka w swojej działalności skupia się na odkrywaniu wartości kulturowych poprzez reportaże poświęcone osobom oraz miejscom związanym z kulturą, które często pozostają nieznane. Jej pasją jest ukazanie dziedzictwa kulturowego regionu kujawsko-pomorskiego. W ramach swojego cyklu telewizyjnego „Portrety Twórców” prezentuje zapomniane postacie literatów i malarzy, które zasługują na przypomnienie. Jej prace mają nie tylko wartość artystyczną, ale również humanistyczną, zachęcając widzów do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Oprócz dużych wydarzeń kulturalnych, Urszula przybliża również życie w mniejszych miejscowościach, ukazując ich niepowtarzalny urok. W cyklu „Skarby Prowincji” odkrywa tajemnice architektury, historii oraz ludzi, którzy tworzą codzienność prowincjonalnych miast.
Jako wieloletnia współorganizatorka wydarzeń kulturalnych, w tym festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” odbywającego się w pałacu w Lubostroniu, aktywnie przyczynia się do rozwoju kultury w regionie. Oprócz działalności w mediach, Urszula angażuje się w wiele inicjatyw społecznych oraz wspiera humanitarne traktowanie zwierząt. Od 1994 roku jest aktywnym członkiem Towarzystwa Pomocy Zwierzętom „Animals” w Bydgoszczy.
Jako entuzjastka Kujaw i Pomorza, Urszula jest aktywna w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy, gdzie poświęciła wiele zebranych materiałów. Przez lata aktywnie uczestniczyła w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej działania obejmują również ratowanie zabytkowego Cmentarza Starofarnego, najstarszej nekropolii w Bydgoszczy.
Urszula Guźlecka popularyzuje również pomoc dla hospicjów, regularnie organizując charytatywne koncerty. Dochody z tych wydarzeń są przeznaczane na hospicja, m.in.: im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Domu Sue Ryder w Bydgoszczy. Wielokrotnie doceniana i nagradzana za swoje osiągnięcia, jest również członkiem „Akademii Mistrzów Mowy Polskiej”.
W maju 2013 roku Urszula Guźlecka przeszła na emeryturę, kończąc tym samym swoją bogatą karierę w mediach.
Życiorys
Urszula Guźlecka rozpoczęła swoją edukację w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, a następnie kontynuowała studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie filologii polskiej.
Od 1977 roku pracuje jako dziennikarka w Rozgłośni Polskiego Radia oraz Telewizji w Bydgoszczy. W początkowym okresie swojej kariery, regionalna rozgłośnia była częścią oddziału gdańskiego, a Urszula Guźlecka oraz jej współpracownik, między innymi Konstanty Dombrowicz – późniejszy prezydent Bydgoszczy, zajmowali funkcję korespondentów terenowych dla TVP Gdańsk.
Rok 1993 był przełomowy, ponieważ bydgoski ośrodek uzyskał status samodzielnego oddziału Telewizji Polskiej. Do tego momentu, obok regularnego udziału w programach kulturalnych oraz informacyjnych, Urszula zajmowała się komentowaniem polskiej ligi żużlowej, głównie związanej z klubem Polonia Bydgoszcz. Po utworzeniu redakcji sportowej, jej zainteresowanie przesunęło się głównie w kierunku produkcji programów informacyjnych. Jest jedną z kluczowych postaci lokalnych wiadomości, znanych z programów takich jak „Dzisiaj” oraz późniejsze „Zbliżenia”.
Prawdziwą pasją Urszuli Guźleckiej jest jednak praca w redakcji kulturalnej oraz rozwój umiejętności reportażowych. W swojej twórczości dokumentalnej i filmowej, zrealizowała szereg projektów, w tym:
- „Inny” (1998) – ukazujący nieprofesjonalnego rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego z Włocławka, którego dzieła są na stałej ekspozycji w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,
- „Jestem niczyj” (2007) – film poświęcony Edwardowi Stachurze, znanemu pisarzowi i poecie,
- „Z głową w chmurach” (2008) – dokument o Ignacym Bulle, malarzu związanym z Bydgoszczą,
- „Odys” (2009) – film o Edmundzie Obiałe, budowniczym obiektów sportowych na świecie, pochodzącym z Kujaw,
- „Pola z Lipna” (2009) – obraz o Apolonii Chałupiec, bardziej znanej jako Pola Negri, związanej z miejscowością Lipno,
- „Muzyka i zabytki” (2010) – przedstawiający fragmenty koncertów w regionalnych kościołach i kalwariach,
- „Mistrzynie skrzypiec” (2010) – reportaż z II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2010, z pasjonującymi występami finalistów.
Jej wszechstronność oraz umiejętności zostały docenione w 2009 roku, kiedy to otrzymała zaszczytny tytuł „Mistrza Mowy Polskiej” w IX edycji konkursu, zdobywając go obok znanych osobistości takich jak Marcin Kydryński, Andrzej Person, Beata Tadla czy Tomasz Zimoch. Tytuł przyznano także Iwonie Schymalli oraz Ignacemu Gogolewskiemu. Wcześniejsi laureaci tego prestiżowego tytułu to znaczące postacie kultury polskiej, takie jak Hanka Bielicka, Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora czy Krystyna Czubówna, a nawet Wojciech Młynarski oraz Krzysztof Zanussi.
Konkurs „Mistrz Mowy Polskiej” ma na celu promowanie osób, które posługują się poprawnym i pięknym językiem polskim. Poza pracą w telewizji, Urszula Guźlecka była również członkiem VI kadencji Komisji Etyki Telewizji Polskiej w latach 2007–2009 i często pełniła rolę wykładowcy dla studentów dziennikarstwa. Oprócz tego, jest zapraszana jako prowadząca na koncerty oraz sędzia w międzynarodowych i lokalnych wydarzeniach muzycznych.
Otrzymane tytuły i wyróżnienia
Urszula Guźlecka to osoba, która zdobyła szereg prestiżowych tytułów oraz wyróżnień, potwierdzających jej wkład w kulturę i sztukę. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- laureatka ogólnopolskiej nagrody literackiej im. Klemensa Janickiego,
- Złota Odznaka Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich,
- medal „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” (2005) wręczony podczas XXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w bydgoskiej katedrze,
- statuetka „Kobieta z Pasją” (2005) przyznana za profesjonalne dziennikarstwo oraz popularyzację wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie,
- tytuł „Mistrza Mowy Polskiej” uzyskany w ogólnopolskim głosowaniu (2009),
- medal z okazji 100-lecia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (2009) za wsparcie i promocję muzeum,
- odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2011) przyznana przez Ministra Kultury,
- najwyższe odznaczenie przyznawane obrońcom praw zwierząt w Bydgoszczy z rąk Prezydenta Miasta (2011) m.in. za inicjowanie i organizowanie koncertów i aukcji charytatywnych na rzecz zwierząt,
- medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego (2012) za popularyzowanie kultury w mediach,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (14 sierpnia 2017) za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury i historii regionu kujawsko-pomorskiego, a także za działalność społeczną.
Przypisy
- U. Guźlecka: Z głową w chmurach -film. TVP Bydgoszcz, 2008. [dostęp 05.05.2016 r.]
- Urszula Guźlecka odchodzi na emeryturę. [dostęp 18.08.2013 r.]
- opis filmu „Muzyka i zabytki”. [dostęp 25.09.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (28.03.2017 r.)]
- opis filmu „Mistrzynie skrzypiec”. [dostęp 25.09.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (27.03.2017 r.)]
- Strona MZKiD we Włocławku, opis. [dostęp 25.09.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (04.03.2016 r.)]
- Strona TVP o.Bydgoszcz, opis. [dostęp 25.09.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (27.03.2017 r.)]
- Skarby Prowincji. [dostęp 25.09.2012 r.]
- Festiwal „Muzyka w świetle księżyca”. [dostęp 25.09.2012 r.]
- Parafia Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. [dostęp 25.09.2012 r.]
- Stowarzyszenie im. Sue Ryder w Bydgoszczy. [dostęp 25.09.2012 r.]
- Mistrz Mowy Polskiej. [dostęp 25.09.2012 r.]
- opis spotkania, na którym omawiano film „Jestem niczyj”. [dostęp 25.09.2012 r.]
- „Odys” - zapowiedź. [dostęp 25.09.2012 r.]
- opis filmu „Pola z Lipna”. [dostęp 25.09.2012 r.]
- opis XXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, podczas którego wręczono medal. [dostęp 25.09.2012 r.]
- strona Klubu Środowisk Twórczych, opis. [dostęp 25.09.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (01.07.2012 r.)]
Oceń: Urszula Guźlecka