Kazimierz Greger, urodzony 3 lutego 1887 roku w Inowrocławiu, to postać, która wywarła znaczący wpływ na rozwój fotografii w Polsce. W ciągu swojego życia, które zakończył 23 października 1967 roku, stał się nie tylko popularyzatorem tego medium, ale także handlowcem, wydawcą i mecenasem kultury.
Jego działalność miała na celu nie tylko promowanie sztuki fotograficznej, ale również wspieranie twórczości artystów, co przyczyniło się do rozwoju lokalnego środowiska artystycznego.
Życiorys
Kazimierz Greger przyszedł na świat 3 lutego 1887 roku w Inowrocławiu, w rodzinie Ludwika oraz Władysławy ze Smoniewskich (zm. 1942). Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu, podjął naukę na studiach ekonomicznych w Berlinie. Swoje umiejętności w zakresie fotografii rozwijał w Wrocławiu oraz Dreźnie. W 1910 roku, wracając do Poznania, otworzył swój zakład fotograficzny przy ul. Wiktorii, obecnie znanej jako Gwarna. W wyniku rozbudowy w 1912 roku, firma została przeniesiona na ul. Berlińską, obecnie 27 grudnia, gdzie zajmowała parter kamienicy pod adresami 18-20. W tym miejscu w chwili obecnej znajduje się parking przy Teatrze Polskim.
W trakcie powstania wielkopolskiego Greger miał możliwość dokumentowania przebiegu wydarzeń dziejących się w sąsiedztwie jego zakładu. W przyszłości, jego fotografie z tego okresu zyskały uznanie, znajdując się w wielu albumach ilustrujących powstańcze zmagania. Greger sprzedawał niektóre ze swoich prac również w formie pocztówek.
W latach dwudziestych XX wieku, firma Gregera przeżywała czas swojej świetności. Spłacając swojego wspólnika, jego przedsiębiorstwo Foto-Greger stało się największą fotograficzną firmą handlową w Polsce, obejmując zasięgiem cały kraj. Po 1934 roku, zatrudniała około 50 pracowników i była podzielona na różne działy organizacyjne. Posiadając duży dział wysyłkowy, prowadziła intensywną korespondencję, dziennie wysyłając ponad 500 listów do swoich klientów. Laboratoria firmy były nowoczesne, a działalność obejmowała również doradztwo oraz pionierskie podejścia do fotografii barwnej.
Greger był również wydawcą jednego z pierwszych i największych w Polsce czasopism fotograficznych, „Wiadomości Fotograficznych”, które ukazywało się w latach 1932–1939. Gazeta cieszyła się dużym uznaniem, wydawana w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy, a jej wysoki poziom poligraficzny był szczególnie doceniany. Co roku publikował także „Poradnik Foto Gregera”, będący kompendium poradników i katalogów, liczącym około 250 stron; 100 z nich to poradnik, a pozostałe 150 – katalog. Klienci, którzy dokonali zakupów powyżej 100 zł, mogli korzystać z darmowej prenumeraty na okres jednego roku.
Greger nie tylko był innowatorem w sferze fotografii, ale także aktywnie organizował coroczne, popularne konkursy fotograficzne. W 1939 roku zmobilizował swoją firmę, otwierając filię także w Warszawie przy ul. Nowy Świat.
Warto zaznaczyć, że Greger pełnił także rolę prezesa ogólnopolskiego Zrzeszenia Kupców Branży Fotograficznej z siedzibą w Warszawie (od 1933 roku), a także był wiceprezesem Resursy Kupieckiej w Poznaniu. Dodatkowo, sprawował funkcje radcy w Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz sędziego handlowego przy Sądzie Okręgowym, będąc członkiem komisji odwoławczej przy Izbie Skarbowej oraz sekretarzem okręgu L.O.P.P.
Okres II wojny światowej przyniósł Gregerowi liczne straty, co doprowadziło do utraty większości jego majątku. Przez pewien czas zarządzał jedynie sklepem w Warszawie. W dramatycznych chwilach powstania warszawskiego, zaoferował swoje laboratoria oraz materiały fotograficzne do wykorzystania przez tych, którzy dokumentowali walki. Po zakończeniu wojny, władze Polski Ludowej skonfiskowały mu ocalały majątek. Przez pewien czas pracował w Krakowie oraz Wrocławiu, ostatecznie osiedlając się w Warszawie.
Zmarł 23 października 1967 roku i spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 196-3-30. Kazimierz był mężem Zofii Glabisz (1888–1943) i doczekał się córki, Marii (1914–1990).
Pozostałe informacje
Firma Foto-Greger odegrała istotną rolę jako sponsor, dostarczając sprzęt oraz materiały fotograficzne, które zostały wykorzystane w trakcie niezwykle znaczącej wyprawy rowerowej Kazimierza Nowaka na kontynencie afrykańskim, odbywającej się w latach 1931–1936.
Ordery i odznaczenia
Kazimierz Greger został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w życie społeczne i polityczne. Do najbardziej renomowanych odznaczeń, które otrzymał, należy:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi (przyznany 11 listopada 1936 roku).
Upamiętnienie
W 2018 roku zrealizowano interesujący film dokumentalny, który nosi tytuł Kazimierz Greger. Kronikarz Niepodległości. Dzieło to zostało stworzone pod kierownictwem reżysera Zbysława Kaczmarka.
Przypisy
- Kazimierz Greger. Kronikarz Niepodległości [online], FilmPolski [dostęp 29.01.2021 r.]
- Kazimierz Greger [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 29.01.2021 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: WŁADYSŁAWA GREGER, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 05.11.2019 r.]
- a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 95. [dostęp 23.07.2021 r.]
- M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 469 „za zasługi na polu pracy zawodowej”.
Oceń: Kazimierz Greger