UWAGA! Dołącz do nowej grupy Inowrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wojciech Polak


Wojciech Polak to postać o znacznym dorobku w Kościele katolickim w Polsce. Urodził się 19 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu, gdzie rozpoczęła się jego duchowa droga. Jest polskim duchownym rzymskokatolickim oraz doktorem nauk teologicznych.

W latach 1999-2003 pełnił funkcję rektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, kształcąc przyszłych duchownych i przyczyniając się do ich rozwoju duchowego oraz intelektualnego.

Następnie, od 2003 do 2014 roku, Wojciech Polak był biskupem pomocniczym gnieźnieńskim. W tym okresie zaangażował się w liczne inicjatywy duszpasterskie, mające na celu wspieranie lokalnej społeczności. W latach 2011-2014 sprawował również funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, co wiązało się z podejmowaniem istotnych decyzji dotyczących Kościoła w Polsce.

Od 2014 roku Wojciech Polak nobilitowany został na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego oraz prymasa Polski. Jego doświadczenie i zaangażowanie w życie Kościoła przyczyniły się do dalszego umocnienia katolickiej wspólnoty w kraju.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Wojciech Polak, urodzony 19 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu, swoje młodzieńcze lata spędził w Suchatówce koło Gniewkowa. Egzamin maturalny uzyskał w 1983 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Następnie, w okresie od 1983 do 1988, studiował na kierunku filozoficzno-teologicznym w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie zdobył magisterium z teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W dniu 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej, święcenia prezbiteratu udzielił mu Józef Glemp, prymas Polski.

Polak kontynuował swoją edukację w zakresie teologii moralnej, podejmując studia w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie w latach 1991–1995. Udało mu się uzyskać licencjat w 1993 roku, a w 1996 doktorat po obronie dysertacji dotyczącej eklezjalnego wymiaru grzechu oraz pojednania w nauczaniu posoborowym Kościoła.

Prezbiter

Po zakończeniu studiów, w latach 1989–1991, Polak pełnił funkcję wikariusza w parafii farnej w Bydgoszczy, gdzie także pracował jako sekretarz biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Jana Nowaka, odpowiedzialnego za miasto Bydgoszcz. Jako rektor seminarium, w ramach swoich obowiązków uczestniczył w radzie duszpasterskiej oraz radzie kapłańskiej, a także pełnił rolę sekretarza. Dodatkowo, objął stanowisko rektora kościoła św. Jerzego na zamku gnieźnieńskim oraz został kanonikiem gremialnym kapituły kolegiackiej, gdzie w 2003 roku objął funkcję prepozyta.

Działalność naukowo-akademicka

W 1995 roku, Wojciech Polak został prefektem i wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a w latach 1999–2003 pełnił rolę rektora tego seminarium. Dodatkowo, rozpoczął wykłady z teologii moralnej w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie oraz w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, a w 1996 roku wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Ducha Świętego w Bydgoszczy. W 1998 roku zyskał tytuł adiunkta w Zakładzie Teologii Moralnej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie w 1999 roku został pełnomocnikiem dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Gnieźnie.

W ciągu swojej kariery objął również stanowisko zastępcy redaktora czasopisma „Studia Gnesnensia”.

Biskup

8 kwietnia 2003 roku, papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z tytułem Mons in Numidia. Jego święcenia biskupie miały miejsce 4 maja 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej, wydarzenie to przeprowadził Henryk Muszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński, przy wsparciu arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Bogdana Wojtusia. Polak przyjął zawołanie biskupie „Dominum confiteri Iesum”, co oznacza „Wyznawać Jezusa jako Pana”. Już w maju 2003 roku objął stanowisko wikariusza generalnego archidiecezji, a w kurii metropolitalnej odpowiadał za Wydział Katechizacji oraz Szkół Katolickich, Referat ds. Zakonnych i Referat Duszpasterstwa Młodzieży. Dodatkowo, pełnił funkcję dyrektora Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów oraz członka Rady Programowej Studium, a także przewodniczącego Rady Wydawniczej Prymasowskiego Wydawnictwa Gaudentinum i Rady Ekonomicznej tego wydawnictwa po reorganizacji.

17 maja 2014 roku, papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. 7 czerwca 2014 roku kanonicznie objął archidiecezję, przystępując do ingresu w katedrze gnieźnieńskiej. Paliusz metropolitalny odebrał 29 czerwca 2014 roku z rąk papieża Franciszka w bazylice św. Piotra w Rzymie.

W okresie od 2011 do 2014 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego w Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2009–2011 był delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2019 roku wybrany został delegatem ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i przewodniczył Radzie Fundacji Świętego Józefa. Działał także w Rada Nadzorczej Fundacji „Opoka” oraz brał udział w tworzeniu zasad postępowania kościelnego w sprawach oskarżeń duchownych o przestępstwa pedofilskie, które zostały przyjęte przez KEP w 2009 roku. Dodatkowo, koordynował prace nad przygotowaniem przesłań do narodów polskiego oraz rosyjskiego (2012) oraz polskiego i ukraińskiego (2013).

W latach 2006–2011 pełnił rolę przewodniczącego Europejskiej Służby dla Powołań i był delegatem Rady Konferencji Episkopatów Europy ds. powołań. W 2011 roku, na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, został członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. W 2022 roku konsekrował biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, Radosława Orchowicza.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2012 roku Wojciech Polak otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Gniewkowo, co było znaczącym wyróżnieniem dla jego działalności.

W 2024 roku, jako pierwszy w historii, został uhonorowany Medalem Królewskim, który jest przyznawany przez Prezydenta Gniezna, co podkreśla jego zasługi dla społeczności lokalnej.

W 2015 roku Został odznaczony Komandorią Missio Reconciliationis, co świadczy o jego wkładzie w pojednanie. Również w 2017 roku wyróżniono go nagrodą „Pontifici”, przyznaną przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

W ciągu wielu lat działania otrzymał również Medal Świętego Jerzego „Tygodnika Powszechnego” w 2018 roku. Dwa lata później, w 2020 roku, uhonorowano go statuetką Złotego Hipolita wraz z tytułem Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej, przekazanym przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Warto zaznaczyć, że w 2015 roku Wojciech Polak został przyjęty do konfraterni zakonu paulinów, co dalszym ciągu podkreśla jego zaangażowanie w sprawy duchowe i społeczne.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Józef Glemp | Paweł Kiejkowski | Ludwik Marszewski | Tomasz Peta | Israel Lewy | Michał Damazyn | Jerzy Stefański

Oceń: Wojciech Polak

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:9