Feliks Prusak to znana postać w polskiej dziedzinie prawa, urodzony 20 listopada 1939 roku w Inowrocławiu.
Jest to nie tylko prawnik, ale również adwokat oraz profesor nauk prawnych, który swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako nauczyciel akademicki wielu uczelni.
Życiorys
Feliks Prusak, po zakończeniu edukacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, rozpoczął studia na kierunku prawnym. W latach 1957–1962 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do późniejszej kariery zawodowej. Po ukończeniu studiów zajął się pracą w obszarze akademickim, gdzie podjął działalność naukowo-dydaktyczną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jednocześnie rozpoczął aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, co stanowiło dla niego ważny krok w rozwoju zawodowym. Jego kariera prawnicza obejmowała również pracę w Prokuraturze Powiatowej w Toruniu oraz na stanowisku w Prokuraturze Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Później pełnił funkcję Wiceprokuratora Prokuratury Generalnej w Warszawie.
W dniu 23 października 1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego rozprawa doktorska, zatytułowana „Podstawy rewizji w polskim procesie karnym”, została opublikowana i przyczyniła się do pogłębienia wiedzy w zakresie prawa karnego. Zaledwie kilka lat później, 11 czerwca 1975 roku, zdobył stopień doktora habilitowanego, koncentrując swoją pracę na procedurze karnej. Opublikowana przez niego rozprawa habilitacyjna dotyczyła „Pociągnięcia podejrzanego do odpowiedzialności w procesie karnym”.
Feliks Prusak uzyskał tytuł profesora nauk prawnych na podstawie uchwały Rady Państwa w dniu 12 grudnia 1982 roku. Jako nauczyciel akademicki pracował na kilku renomowanych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Szczecińskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W ciągu swojej kariery pełnił również funkcje kierownicze, m.in. sekretarza naukowego w Instytucie Problematyki Przestępczości oraz dyrektora Instytutu Prawa i Administracji w Uniwersytecie Szczecińskim.
Prusak był aktywny w roli prorektora ds. badań naukowych oraz współpracy międzynarodowej. W kilku prywatnych uczelniach w Warszawie zajmował się również funkcją dziekana wydziału prawa. Poza działalnością akademicką, wykonywał zawód adwokata w Szczecinie i Warszawie. Został doceniony przez Naczelną Radę Adwokacką, otrzymując odznaczenie „Adwokatura Zasłużonym”.
W swojej karierze zasłynął jako specjalista w zakresie prawa sądowego, prawa i postępowania karnego oraz prawa celnego, dewizowego i podatkowego. Był również ekspertem w kwestiach prawnych w ramach kilku Komisji Sejmu i Senatu RP oraz członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów II kadencji.
Feliks Prusak jest autorem ponad 300 publikacji, w tym 45 książek oraz monografii, trzech komentarzy dotyczących prawa karnego skarbowego, a także pierwszego komentarza do nowego kodeksu postępowania karnego, ustawy prawa celnego i dewizowego oraz przepisów o zobowiązaniach podatkowych. Oprócz tego, stworzył kilka podręczników akademickich, które w znaczący sposób wzbogaciły zasoby dydaktyczne.
W swoim dorobku odznacza się m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975) oraz Medalem Edukacji Narodowej (2001), co stanowi dowód na jego znaczące osiągnięcia w dziedzinie prawa oraz edukacji.
Wykaz ważniejszych publikacji
Oto zbiór kluczowych publikacji autorstwa Feliksa Prusaka, które obejmują istotne zagadnienia z zakresu prawa karnego oraz procedur prawnych.
- Podstawy rewizji w procesie karnym. Bydgoszcz 1970, PWN, s. 145,
- Pociągnięcie podejrzanego do odpowiedzialności w procesie karnym. Warszawa 1973, WP, s. 295,
- Nadzór prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym. Warszawa 1984, WP, s. 269,
- Ustawa karna skarbowa z komentarzem. Warszawa 1992, WP, s. 512,
- Prawo celne z komentarzem. Warszawa 1994, WP, s. 317, wydanie II – Warszawa 1995, WP, s. 445,
- Nowe prawo dewizowe. Komentarz. Warszawa 1996, WP, s. 182,
- Komentarz do Kodeksu postępowania karnego. Warszawa 1999, WP, tom I – s. 833, tom II – s. 839,
- Kodeks celny. Komentarz. Warszawa 2000, Oficyna Prawnicza MUZA, s. 1350,
- Organy ochrony prawnej. I wydanie – Warszawa 2001, s. 307, II wydanie (uzupełnione i poprawione) – Warszawa 2001, s. 317,
- Kodeks karny skarbowy – komentarz. Warszawa 2005, tom I, s. 735, tom II, Warszawa 2005, s. 1405,
- Bibliografia prawa i postępowania karnego. Literatura. Orzecznictwo. 1944 – 1964. Warszawa 1969, WP, tom I, s. 1004 (współautor),
- Bibliografia prawa i postępowania karnego. Literatura. Orzecznictwo. 1956– 1969. Warszawa 1971, WP, tom II, s. 611 (współautor),
- Bibliografia prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego). Literatura. Orzecznictwo. 1970 – 1974. Warszawa 1977, WP, tom III, s. 890 (współautor),
- Bibliografia prawa karnego (materialnego, procesowego i wykonawczego). Literatura. Orzecznictwo. 1975 – 1979. Warszawa 1983, WP, tom IV, s. 883 (współautor),
- Szczególne dziedziny prawa karnego. Prawo karne wojskowe, skarbowe i pozakodeksowe. Tom 11, Warszawa 2014,
- System prawa karnego procesowego. Tom XIV, Tryby szczególne, F. Prusak – redaktor naukowy (autor rozdziału I – Zagadnienia strukturalne i rozdziału V – Postępowanie uproszczone), Wolters Kluwer, Warszawa 2014, s. 632,
- Stan wojenny w Polsce, interpretacje, Książka i Wiedza, Warszawa 1982.
Przypisy
- Feliks Prusak w Polskiej Bibliografii Naukowej pbn.nauka.gov.pl
- Feliks prusak na stronie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wpia.uksw.edu.pl
- Prof. Feliks Prusak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.01.2014 r.]
- Wykaz publikacji w katalogu Biblioteki Narodowej
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Bronisław Sitek | Henryk Pracki | Dorota KarczewskaOceń: Feliks Prusak