Szymborze


Szymborze, będące integralną częścią miasta Inowrocław, to obszar o bogatej historii, który wcześniej funkcjonował jako wieś. To miejsce słynie przede wszystkim jako miejsce narodzin wybitnego poety Jana Kasprowicza.

W każdą niedzielę wielkanocną w Szymborzu odbywają się tradycyjne przywołówki, które przyciągają mieszkańców i turystów. Warto zwrócić uwagę, że dom Jana Kasprowicza, obecnie odbudowany budynek położony przy ulicy Wielkopolskiej, jest istotnym punktem w historii tej dzielnicy.

W Szymborzu znajduje się również zabytek, którym jest kościół św. Antoniego Padewskiego, zbudowany w 1937 roku. Do głównej zabudowy Szymborza należą domki jednorodzinne, które tworzą lokalny klimat tej okolicy.

Obszar ten jest przeprowadzany przez Magistralę węglową. Planowano wcześniej budowę stacji kolejowej na Szymborzu, jednak ostatecznie usytuowano ją 2 km dalej na Rąbinku.

Warto również zaznaczyć, że podczas drugiej wojny światowej, przed rokiem 1945, Niemcy używali dla Szymborza nazwy Therwingen, co odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w tym regionie na przestrzeni lat.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Messtischblatt 3275 Hohensalza '1944
  3. Dz.U. z 1934 r. nr 47, poz. 404

Oceń: Szymborze

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:21